Generator Set Specifications
| Continuous Rating | 600 kW @1.0pf |
| Fuel Type | Natural Gas, Biogas, Hydrogen Blend (up to 25%) |
| Maximum Electrical Efficiency | 43.3% / 42.4% |
| Maximum Standby Rating | 600 kW |
| Frequency | 50 / 60 Hz |
| RPM | 1500 / 1800 rpm |
Engine Specifications
| Engine Model | CG132 |
| Displacement | 1,605 in³ |
| Aspiration | TA |
| Bore | 5 in |
| Stroke | 6 in |
Generator Set Dimensions
| Length | 151 in |
| Width | 70 in |
| Height | 85 in |
| Dry Weight - Genset | 15,432 lb |