General
| Engine Configuration | In-Line 3, 4-Stroke-Cycle Diesel |
| Cooling System Capacity | 1.9 L (2 qt) |
| Lube System (refill) | 3.4-4.4 L (3.6-4.6 qt) |
| Bore | 3 in |
| Stroke | 3 in |
| Displacement | 69 in³ |
| Aspiration | Naturally Aspirated (NA)/Turbocharged (T) |
| Compression Ratio | 22.1:1 |
| Combustion System | Indirect Injection |
| Rotation from Flywheel End | Counterclockwise |
| Engine Configuration | In-Line 3 |
| Bore | 77 mm (3.03 in) |
| Stroke | 81 mm (3.19 in) |
| Displacement | 1.13 L (69 in³) |
| Cooling System - Capacity | 1.9 L (2 qt) |
| Lube System - Refill | 3.4-4.4 L (3.6-4.6 qt) |
| Aftertreatment | - |
| Total Lubricating Oil Capacity | 1 gal (US) |
Engine Dimensions (Approximate. Final dimensions dependent on selected options)
| Length | 491 mm (19.33 in) |
| Width | 400 mm (15.74 in) |
| Height | 576 mm (22.7 in) |
| Weight - Net Dry (Basic Operating Engine Without Optional Attachments) | 87 kg (191 lb) |
Power Rating
| Minimum Power | 24 hp |
| Maximum Power | 24 hp |
| Rated Speed | 2800 rpm |
| Maximum Torque | 61 lb-ft @ 1600 rpm |
Emission Standards
| Emissions | U.S. EPA Tier 4 Final |
Engine Dimensions - Approximate
| Height | 576 mm (22.7 in) |
| Length | 491 mm (19.33 in) |
| Weight - Net Dry - Basic Operating Engine Without Optional Attachments | 87 kg (191 lb) |
| Width | 400 mm (15.74 in) |
| Weight - Net Dry - Basic Operating Engine Without Optional Attachments | 238 lb |
| Width | 20 in |
| Length | 20 in |
| Height | 23 in |