Engine Specifications
| Minimum Rating | 600 bhp |
| Maximum Rating | 600 bhp |
| Emissions | Non-regulated areas |
| Displacement | 1,649 in3 |
| Compression Ratio | 9.7:1 |
| Aspiration | Turbocharged-Aftercooled |
| Rotation (from flywheel end) | Counterclockwise |
| Flywheel and Flywheel Housing | SAE No. 0 |
| Flywheel Teeth | 136 |
| Oil Change Interval | 750 hours |
| Stroke | 6 in |
| Bore | 5 in |
| Weight - Dry | 4,720 lb |
| Ignition, Protection | Altronic III |
| Minimum Rating | 600 BHP |
| Maximum Rating | 600 BHP |
| Emissions | Rich Burn: Standard Emissions for Export Only |
| Displacement | 1,649 in³ |
| Compression Ratio | 9.7:1 |
| Aspiration | Turbocharged - Aftercooled |
| Rotation from Flywheel End | Counterclockwise |
| Flywheel and Flywheel Housing | SAE No. 0 |
| Flywheel Teeth | 136 |
| Oil Change Interval | 750 hours |
| Stroke | 6 in |
| Bore | 5 in |
| Rated Speed | 1,800 rpm |
Capacity for Liquids
| Cooling System | 20 gal |
| Lube Oil System (refill) | 45 gal |
| Cooling System | 20 gal (US) |
| Lube Oil System - Refill | 45 gal (US) |