Engine Specifications
| Minimum Rating | 524 bhp |
| Maximum Rating | 670 bhp |
| Emissions | NSPS Site Compliant Capable or Non-regulated |
| Ignition, Protection | ADEM™ A3 |
| Air/Fuel Ratio Control | ADEM™ A3 |
| Minimum Rating | 524 BHP |
| Maximum Rating | 670 BHP |
| Emissions | With Customer supplied Aftertreatment, 2g/bhp-hr NOx |
| Displacement | 2,105 in³ |
| Length | 96 in |
| Width | 70 in |
| Height | 76 in |
| Weight - Dry | 11,950 lb |
| Rated Speed | 1,400 rpm |