Engine Specifications
| Minimum Rating | 790 bhp |
| Maximum Rating | 1,004 bhp |
| Emissions | NSPS Site Compliant Capable |
| Ignition, Protection | ADEM™ A3 |
| Air/Fuel Ratio Control | ADEM™ A3 |
| Minimum Rating | 790 BHP |
| Maximum Rating | 1,004 BHP |
| Emissions | Lean Burn: EPA NSPS Site Compliant Capable with Customer Supplied Aftertreatment, 0.5 g/bhp-hr NOx |
| Displacement | 3,158 in³ |
| Length | 120 in |
| Width | 2,201 mm |
| Height | 84 in |
| Weight - Dry | 7,081 lb |
| Rated Speed | 1,400 rpm |