Engine Specifications
| Rated Speed | 1,400 rpm |
| Minimum Rating | 1,680 BHP |
| Emissions | Lean Burn: EPA NSPS Site Compliant Capable with Customer Supplied Aftertreatment, 0.5 g/bhp-hr NOx |
| Bore | 7 in |
| Rotation from Flywheel End | Counterclockwise |
| Stroke | 8 in |
| Combustion | Lean Burn |
| Oil Change Interval | 2000 hours |
| Aspiration | Turbocharged - 2 stage Aftercooled |
| Maximum Rating | 1,725 BHP |
| Displacement | 5,263 in³ |
| Flywheel Teeth | 183 |
| Length | 162 in |
| Width | 74 in |
| Height | 93 in |
| Weight - Dry | 23,776 lb |
Governor and Protection
| Governor and Protection | Electronic (ADEM™ A3) |
Capacity for Liquids
| Lube Oil System - Refill | 143 gal (US) |