General
| Engine Configuration | In-Line 6, 4-Stroke-Cycle Diesel |
| Cooling System Capacity | 22 L (23.6 qts) |
| Lube System (refill) | 30 L (31.7 qts) |
| Bore | 5 in |
| Stroke | 6 in |
| Displacement | 568 in³ |
| Aspiration | Turbocharged-Aftercooled (TA) |
| Compression Ratio | 17.0:1 |
| Combustion System | Direct Injection |
| Rotation from Flywheel End | Counterclockwise |
| Engine Configuration | In-Line 6 |
| Bore | 115 mm (4.53 in) |
| Stroke | 149 mm (5.87 in) |
| Displacement | 9.3 L (567.5 in³) |
| Cooling System - Capacity | 22 L (23.6 qts) |
| Lube System - Refill | 30 L (31.7 qts) |
| Aftertreatment | DOC+DPF+SCR |
Engine Dimensions (Approximate. Final dimensions dependent on selected options)
| Length | 1125 mm (44.3 in) |
| Width | 791 mm (31.1 in) |
| Height | 1068 mm (42 in) |
| Weight - Net Dry (Basic Operating Engine Without Optional Attachments) | 865 kg (1907 lb) |
Aftertreatment Dimensions (Approximate. Final dimensions dependent on selected options)
| Length | 925 mm (36.4 in) |
| Width | 694 mm (27.3 in) |
| Height | 432 mm (17.0 in) |
| Weight | 96 kg (211 lb) |
Power Rating
| Minimum Power | 335 hp |
| Maximum Power | 456 hp |
| Rated Speed | 1800-2200 rpm |
| Maximum Torque | 1,540 lb-ft @ 1400 rpm |
Emission Standards
| Emissions | EU Stage V, U.S. EPA Tier 4 Final, Korea Stage V, Japan 2014, China NRIV |
Engine Dimensions - Approximate
| Height | 1068 mm (42 in) |
| Length | 1125 mm (44.3 in) |
| Weight - Net Dry - Basic Operating Engine Without Optional Attachments | 865 kg (1907 lb) |
| Width | 791 mm (31.1 in) |
| Width | 31 in |
| Height | 42 in |
| Length | 44 in |
| Weight - Net Dry - Basic Operating Engine Without Optional Attachments | 1,907 lb |
Aftertreatment Dimensions - Approximate
| Height | 432 mm (17.0 in) |
| Length | 925 mm (36.4 in) |
| Weight | 96 kg (211 lb) |
| Width | 694 mm (27.3 in) |
Aftertreatment Dimensions
| Width | 27 in |
| Height | 17 in |
| Weight | 211 lb |
| Length | 36 in |