Engine Specifications
| Minimum Rating | 475 bhp |
| Maximum Rating | 580 bhp |
| Emissions | U.S. EPA Tier 4 Interim, EU Stage IIIB |
| Rated Speed | 2,100 RPM |
| Bore | 5 in |
| Stroke | 7 in |
| Displacement | 928 in3 |
| Aspiration | Turbocharged-Aftercooled |
| Engine Weight, net dry | 2,976 lb |
| Oil Change Interval | 250 - 500 |
| Rotation (from flywheel end) | Counterclockwise |
| Flywheel and Flywheel Housing | SAE No. 1 |
| Flywheel Teeth | 113 |
| Governor and Protection | ADEM A4 |
| Minimum Rating | 475 BHP |
| Maximum Rating | 581 BHP |
| Emissions | U.S. EPA Tier 4 Final, EU Stage V |
| Rated Speed | 2,000 r/min |
| Bore | 5 in |
| Stroke | 7 in |
| Displacement | 928 in³ |
| Aspiration | Turbocharged-Aftercooled |
| Engine Weight - Net Dry | 2,976 lb |
| Oil Change Interval | 250 - 500 |
| Rotation from Flywheel End | Counterclockwise |
| Flywheel and Flywheel Housing | SAE No. 1 |
| Flywheel Teeth | 113 |
Dimensions
| Length | 47 in |
| Width | 37 in |
| Height | 47 in |
| Length | 60 in |
| Width | 38 in |
| Height | 51 in |
Capacity for Liquids
| Minimum Cooling System - Engine Only | 5 gal (US) |