Engine Specifications
| Emissions/Fuel Strategy | U.S. EPA Large S.I. Tier 2 / Non-Road Mobile Certified |
| Aspiration | Turbocharged |
| Bore | 7 in |
| Stroke | 9 in |
| Displacement | 5,956 in³ |
| Engine Control and Protection | Electronic (ADEM 4) |
| Generator Set Control | EMCP 4 Control Panels |
| Frequency - Speed | 60 Hz |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Fuel System | Electronic Fuel Control Valve |
Dimensions
| Length | 336 in |
| Width | 94 in |
| Height | 128 in |
| Weight | 48,501 lb |