Engine Specifications
| Aspiration | Turbocharged-Aftercooled |
| Fuel System | EUI |
| Oil Change Interval | 1,000 hr |
| Stroke | 8 in |
| Bore | 7 in |
| Displacement | 3,175 in3 |
| Minimum Rating | 1,100 kV·A |
| Maximum Rating | 1,943 kV·A |
| Emissions | IMO Tier I |
| Engine Control | ADEM A3 |
| Weight | 33,014 lb |
| Aspiration | Turbocharged-Aftercooled |
| Bore | 7 in |
| Displacement | 3,175 in³ |
| Fuel System | EUI |
| Oil Change Interval | 1,000 h |
| Stroke | 8 in |
Dimensions
| Length | 191 in |
| Height | 87 in |
| Width | 78 in |
| Height | 87 in |
| Length | 191 in |
| Width | 78 in |
Capacity for Liquids
| Cooling System (Engine) | 106 gal |
| Lube Oil System (Refill) | 84 gal |
| Cooling System - Engine | 106 gal (US) |
| Lube Oil System - Refill | 84 gal (US) |