Engine Specifications
| Aspiration | Dual Turbocharged-Aftercooled |
| Fuel System | EUI |
| Oil Change Interval | 1,000 hr |
| Stroke | 9 in |
| Bore | 7 in |
| Displacement | 4,760 in3 |
| Minimum Rating | 2,625 kV·A |
| Maximum Rating | 2,625 kV·A |
| Emissions | EPA Tier 2, IMO Tier II |
| Engine Control | ADEM A4 |
| Weight | 38,581 lb |
| Aspiration | Dual Turbocharged-Aftercooled |
| Bore | 7 in |
| Displacement | 4,764 in³ |
| Fuel System | EUI |
| Stroke | 9 in |
Dimensions
| Length | 264 in |
| Height | 100 in |
| Width | 78 in |
| Height | 100 in |
| Length | 264 in |
| Width | 78 in |
Capacity for Liquids
| Cooling System (Engine) | 62 gal |
| Lube Oil System (Refill) | 107 gal |
| Cooling System - Engine | 62 gal (US) |
| Lube Oil System - Refill | 107 gal (US) |