Dimensions
| Length | 114 in. |
| Width | 64 in. |
| Height | 86 in. |
| Weight | 14,145 lb |
| Length | 114 in |
| Width | 64 in |
| Height | 86 in |
| Weight | 14,145 lb |
General Specifications
| Minimum Rating | 2,250 BHP |
| Maximum Rating | 2,500 BHP |
| Aspiration | Turbocharged - Aftercooled |
| Displacement | 59 l |
| Flywheel and Flywheel Housing | SAE No. 0 |
| Flywheel Teeth | 151 |
| Stroke | 9 in |
| Bore | 7 in |
Emissions
| Emissions | Non-current EPA Tier 2 and China Stage III |