Dimensions
| Length | 47 in. |
| Width | 42 in. |
| Height | 46 in. |
| Weight | 1,967 lb |
| Length | 47 in |
| Width | 42 in |
| Height | 46 in |
| Weight | 1,967 lb |
Capacity for Liquids
| Lube Oil System (refill) | 9 gal |
| Lube Oil System - Refill | 9 gal (US) |
General Specifications
| Minimum Rating | 325 BHP |
| Maximum Rating | 450 BHP |
| Governor and Protection | Electronic (ADEM™ A3) |
| Aspiration | Turbocharged-Aftercooled |
| Displacement | 681 in³ |
| Flywheel and Flywheel Housing | SAE 1 or SAE 2 |
| Flywheel Teeth | 113 (SAE 1), 138 (SAE 2) |
| Rotation from Flywheel End | Counterclockwise |
| Stroke | 6 in |
| Bore | 5 in |
Emissions
| Emissions | EPA and CARB Non-Road Mobile Tier 3, EU Stage IIIA, IMO II |