Dimensions
| Length | 54 in. |
| Width | 37 in. |
| Height | 48 in. |
| Weight | 2,743 lb |
| Length | 54 in |
| Width | 37 in |
| Height | 48 in |
| Weight | 2,743 lb |
General Specifications
| Minimum Rating | 440 BHP |
| Maximum Rating | 595 BHP |
| Governor and Protection | ADEM A3 |
| Aspiration | Turbocharged-Aftercooled |
| Displacement | 928 in³ |
| Flywheel and Flywheel Housing | SAE No. 0 or SAE No. 1 |
| Flywheel Teeth | 136 (SAE 0), 113 (SAE 1) |
| Rotation from Flywheel End | Counterclockwise |
| Stroke | 7 in |
| Bore | 5 in |
Emissions
| Emissions | EPA and CARB Non-Road Mobile Tier 3, EU Stage IIIA |
Capacity for Liquids
| Cooling System | 6 gal (US) |