Dimensions
| Length | 80 in. |
| Width | 41 in. |
| Height | 56 in. |
| Weight | 3,730 lb |
| Length | 54 in |
| Width | 37 in |
| Height | 48 in |
| Weight | 2,743 lb |
General Specifications
| Minimum Rating | 536 BHP |
| Maximum Rating | 540 BHP |
| Aspiration | Turbocharged - Aftercooled |
| Displacement | 928 in³ |
| Flywheel and Flywheel Housing | SAE No. 1 |
| Flywheel Teeth | 113 (SAE 1) |
| Stroke | 7 in |
| Bore | 5 in |
Emissions
| Emissions | IMO Tier II Certified, Marine Tier 2 Certified, Marine Tier 3 Capable |