Dimensions
| Length | 55 in. |
| Width | 36 in. |
| Height | 50 in. |
| Weight | 2,807 lb |
| Length | 55 in |
| Width | 36 in |
| Height | 50 in |
| Weight | 2,807 lb |
General Specifications
| Minimum Rating | 575 BHP |
| Maximum Rating | 800 BHP |
| Governor and Protection | ADEM A3 |
| Aspiration | Turbocharged-Aftercooled |
| Displacement | 1,100 in³ |
| Flywheel and Flywheel Housing | SAE No. 0 or SAE No. 1 |
| Flywheel Teeth | 136 (SAE No. 0), 113 (SAE No. 1) |
| Rotation from Flywheel End | Counterclockwise |
| Stroke | 7 in |
| Bore | 6 in |
Emissions
| Emissions | EPA and CARB Non-Road Mobile Tier 3, EU Stage IIIA |
Capacity for Liquids
| Cooling System | 13 gal (US) |