Dimensions
| Length | 76 in. |
| Width | 58 in. |
| Height | 52 in. |
| Weight | 6,382 lb |
| Length | 76 in |
| Width | 58 in |
| Height | 52 in |
| Weight | 6,382 lb |
General Specifications
| Minimum Rating | 800 BHP |
| Maximum Rating | 1,050 BHP |
| Governor and Protection | ADEM A3 |
| Aspiration | Turbocharged-Aftercooled |
| Displacement | 1,658 in³ |
| Flywheel and Flywheel Housing | SAE No. 0 or SAE No. 1 |
| Flywheel Teeth | 136 (SAE No. 0), 113 (SAE No. 1) |
| Rotation from Flywheel End | Counterclockwise |
| Stroke | 6 in |
| Bore | 5 in |
Emissions
| Emissions | 2006 EPA and CARB Tier 2, and EC Stage II Non-Road emissions certified |
Capacity for Liquids
| Cooling System | 15 gal (US) |