Dimensions
| Length | 76 in. |
| Width | 58 in. |
| Height | 52 in. |
| Weight | 5,040 lb |
| Length | 76 in |
| Width | 56 in |
| Height | 55 in |
| Weight | 5,040 lb |
General Specifications
| Minimum Rating | 800 BHP |
| Maximum Rating | 1,007 BHP |
| Governor and Protection | ADEM A3 |
| Aspiration | Turbocharged - Aftercooled |
| Displacement | 1,961 in³ |
| Flywheel and Flywheel Housing | SAE No. 0 or SAE No. 1 |
| Flywheel Teeth | 136 |
| Rotation from Flywheel End | Counterclockwise |
| Stroke | 6 in |
| Bore | 6 in |
Emissions
| Emissions | EPA and CARB Non-Road Mobile Tier 2, IMO Tier II, China Stage III |
Capacity for Liquids
| Cooling System | 15 gal (US) |