Dimensions
| Length | 41 in. |
| Width | 30 in. |
| Height | 41 in. |
| Weight | 1,386 lb |
| Length | 41 in |
| Width | 30 in |
| Height | 41 in |
| Weight | 1,386 lb |
Capacity for Liquids
| Lube Oil System (refill) | 5 gal |
| Lube Oil System - Refill | 5 gal (US) |
General Specifications
| Minimum Rating | 225 BHP |
| Maximum Rating | 300 BHP |
| Governor and Protection | Electronic (ADEM™ 3) |
| Aspiration | Turbocharged-Aftercooled |
| Displacement | 442 in³ |
| Flywheel and Flywheel Housing | SAE 1, 2, or 3 |
| Flywheel Teeth | 156 (SAE 1), 134 (SAE 2), 126 (SAE 3) |
| Rotation from Flywheel End | Counterclockwise |
| Stroke | 5 in |
| Bore | 4 in |
Emissions
| Emissions | EPA & CARB Non-Road Tier 3, EU Stage IIIA, IMO Tier II |