Engine Specifications
| Minimum Rating | 660 bhp |
| Maximum Rating | 1,380 bhp |
| Emissions | NSPS Site Compliant Capable |
| Minimum Rating | 660 BHP |
| Maximum Rating | 1,380 BHP |
| Emissions | Rich Burn: EPA NSPS Site Compliant Capable with Caterpillar Supplied AFRC and Customer Supplied Aftertreatment |
| Bore | 7 in |
| Stroke | 6 in |
| Displacement | 69 in³ |
| Length | 144 in |
| Width | 78 in |
| Height | 90 in |
| Weight - Dry | 20,352 lb |
| Rated Speed | 1,400 rpm |