Engine Specifications
| Minimum Rating | 1,380 bhp |
| Emissions | U.S. EPA Spark Ignited Stationary NSPS emissions |
| Bore | 7 in |
| Stroke | 8 in |
| Displacement | 4,211 cu. in |
| Aspiration | Turbocharged-2 Stage aftercooled |
| Govenor | Electronic (ADEM A3) |
| Combustion | Lean Burn |
| Oil Change Interval | 1000 hrs |
| Lube Oil System | 423 L (112 gal) |
| Maximum Rating | 1,380 bhp |
| Minimum Rating | 1,380 BHP |
| Emissions | Lean Burn: EPA NSPS Site Compliant Capable with Customer Supplied Aftertreatment, 0.3 g and 0.5 g/bhp-hr NOx |
| Aspiration | Turbocharged - 2 Stage Aftercooled |
| Oil Change Interval | 2000 hours |
| Stroke | 8 in |
| Bore | 7 in |
| Combustion | Lean Burn |
| Displacement | 4,211 in³ |
| Governor | Electronic (ADEM A3) |
| Maximum Rating | 1,500 BHP |
| Flywheel and Flywheel Housing | Counterclockwise |
| Rated Speed | 1,400 rpm |