Engine Specifications
| Emissions/Fuel Strategy | U.S. EPA Tier 2 S.I. Non Road Mobile |
| Aspiration | Turbocharged-2 stage after cooled |
| Bore | 7 in |
| Stroke | 8 in |
| Displacement | 3,173 in³ |
| Engine Control and Protection | Electronic (ADEM 4) |
| Generator Set Control | EMCP 4.4 Control Panels |
| Frequency - Speed | 60 Hz |
| Fuel System | Electronic Fuel Control Valve |
Dimensions
| Length | 196 in |
| Width | 85 in |
| Height | 90 in |