Dimensions
| Length | 43 in. |
| Width | 33 in. |
| Height | 40 in. |
| Weight | 1,578 lb |
| Length | 43 in |
| Width | 33 in |
| Height | 40 in |
| Weight | 1,578 lb |
Capacity for Liquids
| Lube Oil System (refill) | 8 gal |
| Cooling System | 4 gal (US) |
| Lube Oil System - Refill | 8 gal (US) |
General Specifications
| Minimum Rating | 205 BHP |
| Maximum Rating | 375 BHP |
| Governor and Protection | Electronic (ADEM™ A3) |
| Aspiration | Turbocharged-Aftercooled |
| Displacement | 538 in³ |
| Flywheel and Flywheel Housing | SAE 1 or 2 |
| Flywheel Teeth | 113 (SAE 1), 134 (SAE 2) |
| Rotation from Flywheel End | Counterclockwise |
| Stroke | 6 in |
| Bore | 4 in |
Emissions
| Emissions | EPA and CARB Non-Road Tier 3, EU Stage IIIA, IMO Tier II |